K tomuto článku mě přivedl dotaz jednoho z našich nových zákazníků – má pejska, komerční krmiva mu chutnají, ale z některých moc přibírá, z jiných zase hubne a hlavně – neprospívá i když hezky papá…. A odpověď!? 

Stejně jako u lidí platí i u psů režim a způsob konzumace – takže - drtivá většina granulí i lidských potravin, které se konzumují ve velkém, spadá do skupiny průmyslově zpracovaných. Vitaminy a minerály jsou zde nahrazovány konzervanty a dalšími látkami zvýrazňujícími chuť. Nejčastěji solí a cukrem. To znamená jediné – více kalorií, které se velmi rychle mění na energii. Pokud tato energie není využita, ukládá se jako tuk. Jedná se nejčastěji o různé pamlsky, konzervy, u lidí o cukrovinky a u obou uměle zpracovaná masa, jako jsou třeba uzeniny. Maso, o kterém je zde řeč, je maso z polotovaru, které již v sobě má něco navíc – tedy převážně sůl, cukr a další látky zvýrazňující chuť. Tyto potraviny jsou zkrátka navrženy tak, aby psům, potažmo Vám chutnaly, a abyste jich snědli co nejvíce a nikoliv proto, aby vás nebo Vaše pejsky nasytily a dodaly vám potřebné živiny.

Tady je třeba si uvědomit, že strava, ať už Vaše nebo Vašich čtyřnohých parťáků, je tak trošku alchymie. Co je dobré pro nás, nemusí „sedět“ zvířatům, ale v mnoha případech máme ve výživě hodně společného – méně soli, tuku, chemických konzervantů – a bude nám všem lépe!

 

Milan Opavský

© 2021, Všechna práva vyhrazena, krmivopropsy.cz Foreveryone